Hakkında

Malt Crit, İstanbul Anadolu yakasındaki “Maltepe” ilçesinden ve “Criterium” kelimelerinden türetilmiştir. Malt Crit, herhangi bir kişiye ya da kuruma ait olmayan bir topluluk inisiyatifidir. Logosunda bulunan yeşil zincir, “Dünyayı koru, bisiklete bin!” felsefesinden yola çıkılarak oluşturulmuştur. Malt Crit, Türkiye genelinde düzenlenen tek resmi pist yarışı organizasyonudur.

Malt Crit

Maltepe sınırları dâhilinde olmak koşuluyla yılda bir kez yapılması, pist bisikletinin tanıtılması, sporun ve sporcunun yarış heyecanı ve atmosferini hissetmesi adına tamamen gönüllülerden oluşan bir ekip tarafından düzenlenmektedir.

Ayrıca, UCI kuralları çerçevesinde Türkiye Bisiklet Federasyonu, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İBB ve diğer yetkin kurumlardan gerekli izinler alınarak Maltepe sahilinde bulunan velodromda düzenlenmektedir. Etkinliklerimizde genel güvenliği alana özel izinle davet edilmiş olan emniyet birimleri sağlamaktadır. Ortaya çıkabilecek kazalara karşı bir adet tam donanımlı ambulans alandaki yerini almaktadır.

İlk yarış 2014 yılında başlamıştır. 2015 yılında ikincisi düzenlenen organizasyonun 2016 yılında düzenlenen Malt Crit E3 yarışı ile hem Fixed Gear hem de Yol bisikleti kategorilerinde yaklaşık 80 yarışçı katılımı ile daha geniş yarışçı ve seyirci kitlesine ulaşmıştır. 20 kişilik Gönüllü Personel Kadrosu ile organizasyon öncesi ve sonrası hem basılı mecralarda hemde sosyal mecralarda daha etkin yer almıştır. Tüm yarışın hazırlanması ve tamamlanması arasında hiçbir maddi kaygı gütmeden sadece “Pist bisikletinin tanıtılması” hedeflenmiştir.